موقع خواب به کدام سمت باید خوابید؟ + فواید و مضرات

ورزش و سلامت

به این دلایل علمی است، که شما باید به سمت چپ خود بخوابید

همه ما می دانیم که خواب برای سلامتی ذهنی و فیزیکی حیاتی است، اما معلوم شده که شکل خوابیدن نیز یکی دیگر از عوامل مهم برای سلامتی است به طور خاص، یک تحقیق نشان داد که برای بسیاری از مردم خوابیدن به سمت چپ می تواند بلیطی برای سلامتی بهتر و خواب بهتر باشد این نظریه ناشی از آیورودا است، یک رویکرد جامع سلامتی و پزشکی که در هند آغاز شده است.به چپ خوابیدن
به چپ خوابیدن
چرا تمام سر و صدا ها در مورد خوابیدن به سمت چپ است؟ معلوم شده که ممکن است برای سیستم گوارشی، کمر و حتی قلب ما مفید است، به دلیل موقعیت ارگان های مختلف بدن.

فواید به چپ خوابیدن برای سلامتی بدن

در این بخش از سلامت نمناک شش مزیت بالقوه برای خوابیدن به سمت چپ را آورده ایم:

1. به چپ خوابیدن برای تقویت سیستم لنفاوی

با توجه به داروهای آیورودا، خوابیدن به سمت چپ، بدن شما را قادر می سازد تا فیلتر مایع لنفاوی را بهتر انجام دهد و از طریق گره های لنفاوی دفع کند، زیرا سمت چپ بدن ما غالبا سمت لنفاوی است. تحقیقات نیز نشان داده اند که خوابیدن به سمت چپ می تواند به دفع مواد زائد مغز کمک کند در مقابل، خوابیدن به سمت راست می تواند کارایی سیستم های لنفاوی را کاهش دهد.
به چپ خوابیدن

مزیت های فوق العاده خوابیدن به سمت چپ

2. به چپ خوابیدن برای بهبود هضم

هنگامی که بحث هضم پیش می آید، خوابیدن به سمت چپ ممکن است به دلیل اتفاق ساده گرانش، بهتر باشد. به طور خاص، دراز کشیدن به سمت چپ اجازه می دهد که مواد زائد به راحتی از روده بزرگ به راست روده (به این معنی که شما امکان حرکت روده ای بیشتری به نسبت بیداری دارید) حرکت کند. خوابیدن به سمت چپ، اجازه می دهد تا معده و پانکراس به طور طبیعی معلق باشند (معده ما در سمت چپ بدن است)، که می تواند پخش آنزیم های پانکراس و سایر فرایندهای گوارش را حفظ کند.

3.فواید به چپ خوابیدن برای قلب

پزشکان مدت زیادی است که توصیه می کنند زنان باردار به سمت چپ خود بخوابند ،تا گردش خون به قلبشان بهبود یابد. حتی اگر باردار نباشید (یا زن نباشید)، خوابیدن به سمت چپ جلوی فشار روی قلب را می گیرد، زیرا جاذبه می تواند زهکشی لنفاوی را بهبود دهد و گردش خون آئورت را از قلب دور کند. می گویند که باید توجه داشت ،بحث در مورد اینکه کدام نوع خوابیدن به سمت چپ یا راست برای سلامت قلب بهتر است.
سلامت قلب

فواید به چپ خوابیدن برای سلامت قلب

4. مناسب بودن خوابیدن به چپ برای زنان باردار

خوابیدن به سمت چپ فقط باعث افزایش و بهبود گردش خون در زنان باردار نمی شود. بلکه می تواند به کاهش فشار کمر، حفظ رحم از فشار کبد و افزایش جریان خون به رحم، کلیه ها و جنین کمک کند. به همین علت، پزشکان توصیه می کنند که زنان باردار تا جایی که می توانند به سمت چپ خود بخوابند.
به پهلو چپ خوابیدن

 مزیت های به چپ خوابیدن برای زنان باردار

5. کاهش سوزش سر دل با به سمت چپ خوابیدن

یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی جراحی بالینی نشان داد که دراز کشیدن به سمت چپ می تواند به کاهش علائم رفلاکس اسید نیز کمک کند. به این دلیل است که معده در سمت چپ قرار دارد. برعکس، دراز کشیدن به سمت راست ممکن است این علائم را تشدید کند. اثرات آن نسبتا فوری پدید می آیند، اگر بعد از غذا خوردن سوزش سر دل می گیرید، سعی کنید 10 دقیقه به سمت چپ خود دراز بکشید.
سوزش سر دل

مزایای به چپ خوابیدن برای سوزش سر دل

6. به چپ خوابیدن مناسب برای کاهش درد کمر

افرادی که از درد مزمن کمر رنج می برند، ممکن است خوابیدن به سمت چپ برایشان مفید باشد. به این دلیل که خوابیدن به طرفین می تواند فشار بر وارد شده بر ستون فقرات را کاهش دهد. داشتن احساس راحت، به نوبه خود، شانس شما را برای داشتن یک شب خوب و خواب خوب بهبود می بخشید.
 کاهش درد کمر

کاهش درد کمر با به سمت چپ خوابیدن

نکته:
در حالی که همه این عوامل دلایل قانع کننده ای برای شروع خوابیدن به سمت چپ می باشد، اما مهم است که توجه داشته باشید برخی افراد از جمله افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی، آپنه خواب، گلوکوم و سندرم تونل کارپال هستند، ممکن است از خوابیدن به طرفین خود لذت نبرند ، اگر شما مطمئن نیستید که چه شکل خوابیدنی برایتان مناسب است، از پزشک خود کمک بخواهید.

چگونه حالت خوابیدن خود را تغییر بدهیم:

اگر آماده تغییر دادن هستید، خواهید دید که ممکن است زمان زیادی برای تغییر عادت جدید خوابیدن به سمت چپ لازم است. پیاده سازی چند استراتژی ساده می تواند به ایجاد یک تغییر کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است شما برای خوابیدن یک بالش زیر کمرتان قرار دهید، در این صورت چرخشتان به سمت چپ در طول خواب برایتان سخت تر خواهد بود.
همچنین می توانید سعی کنید به طرف مقابل تخت خواب خود به نسبت دفعات همیشگی خود بخوابید، به این ترتیب خوابیدن شما خیلی متفاوت نخواهد شد و احساس تفاوت زیادی حس نخواهید کرد (حتی اگر به قسمت برعکس خود بخوابید).
حالت خواب و خوابیدن سمت چپ

چگونگی تغییر حالت خواب

انتخاب تشک مناسب برای خوابیدن به طرفین

انتخاب یک تشک مناسب نیز، برای خوابیدن به طرفین بسیار مهم است.
زیرا خوابیدن به طرفین می تواند فشار روی کمر و شانه وارد کند و مهمتر این که یک تشک نرم را انتخاب کنید، که به کاهش فشار در این مناطق کمک می کند ؛ حتما به دنبال تشکی باشید که اجازه می دهد تا ستون فقرات را در حالت طبیعی تنظیم کند و نگه دارد و البته ، حتما تشکی را انتخاب میکنید که احساس راحتی برایتان داشته باشد.ترکیبی از یک رختخواب راحتو یک شکل خوب خوابیدن، مطمئنا شانس شما را برای خواب بهتر و حس عالی در زمان بیداری ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *