پیرو common juniper

گیاهان دارویی ویژه

درختچه یا درختی متعلق به خانواده سرو که نواحی معتدل یا مناطق سرد در جنگل ها یا کنار رودخانه ها بطور خودرو می روید .، پوست شاخه ها قهوه ای ، تیره سرانجام خاکستری – قهوه ای ، شاخه های جوان سه وجهی . برگها سوزنی ، نوک تیز به طول 8-14 بعرض 1-2 میلیمتر در چرخه های سه تایی ، سطح فوقانی با میان سفید رنگ با لبه های سبز رنگ ، گلها کوچک و دو جنسی اند . این گلها روی ساقه دو ساله پدیدار می شوند . میوه مخروطی و به شکل سته است و وقتی کاملا برسد گوشتی می شود . در سال دوم در مرداد – شهریور میوه ها می رسند .

مشخصات

فواید پیرو

میوه این درخچه اثر مقوی، معرق، تصفیه کننده خون، رفع نزله، نیرو دهنده ، قاعده آور و مخصوصاً مدر دارد. مصرف مقادیر زیاد آن، مجاری ادرار و تحریک نموده موجب پیدایش خون در ادرار می شود.
اسانس آن دارای اثر مخدر و خواب آور است.
مصرف کم آن اثر مقوی معده دارد و موجب زیاد شدن اشتها و سهولت هضم می شود. و بعلاوه نفخ را کم می کند مصرف مقادیر زیادتر آن، ترشح عرق و ادرار را زیاد می کند و به ادرار بوی بنفشه می دهد.
ترکیبات پیرو

میوه های رسیده دارای 3% مواد قندی ، 9% مواد موسیلاژی ، اسید جونیپریک ، جونیپرین و و بندرت حاوی فلاون گیکوزید می باشد .

منبع جغرافیایی پیرو

این گونه اروپای مرکزی اسپانیا – ایتالیا- ترکیه- شمال امریکا تا آلاسکا و نیومکزیکو و ایران درمناطق مختلف شمال ایران و در استانهای گرگان،مازندران،گیلان،مازندران،ارسباران،…….

مضرات پیرو

مصرف میوه و فرآورده های این درختچه، در مواردی که التهاب در کلیه و محاری ادرار موجود باشد باید منع گردد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *